KTM 2019 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı’na stant açarak katıldık 26-28 Eylül 2019

0

Tekstil sektörünü beşinci kez Kahramanmaraş’ ta bir araya getiren KTM 2019 Uluslararası Tekstil Makineleri Fuarı, 26-28 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlendi. Kentte en büyük endüstri konumunda bulunan tekstil sektöründe, yılda 359 bin ton iplik, 138 milyon metre dokuma kumaş, 49 milyon metre denim, 122 bin ton örme kumaş, 22,7 milyon adet konfeksiyon üretimi yapılıyor. Ayrıca 191 bin ton boya ve kasar işi gerçekleştiriliyor. Bu bakımdan, uluslararası bir hammadde merkezi haline gelen kent, bölgesinde ve ülke çapında yüksek döviz girdisi sağlıyor. Akdeniz Bölgesinin doğusunda verimli topraklar üzerinde yer alan Kahramanmaraş, Türkiye iplik üretiminin %27’si, dokuma kumaş üretiminin ise %8’ini gerçekleştiriyor.

Son yıllarda ihracatını yaklaşık 800 milyon dolara çıkaran Kahramanmaraş’ın ihracatının  yaklaşık yüzde 86’sını tekstil sektörü oluşturuyor. Kentte yaklaşık 270 firma tekstil ve konfeksiyon alanında hizmet veriyor. Yapılan araştırmalar, ilde faaliyet gösteren firmaların yüzde 55’inin küçük ve orta ölçekli, yüzde 45’inin de büyük ölçekli firma olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu firmaların yüzde 72 gibi büyük bir kısmı üretim teknoloji düzeyleri yüksek firmalar olarak yer alıyor. Kent gelişmekte olan tekstil sektörü ile ihracatta büyük söz sahibi.

Ülkemiz tekstil sektörünün önemli merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş’da fuar alanında açtığımız TMO standında üyelerimiz ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğrencileri ile buluştuk. Oda Yönetim Kurulu Başkanı Emre Fidan, Kahramanmaraş İl Temsilcimiz Yasemin Aydoğmuş Korkmaz Gaziantep İl Temsilcimiz Seval Uyanık Merkepçi, oda üyemiz Mertcan Korkusuz tarafından temsil edilen standımızı ziyaret etti.

Paylaş

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.