Mesleki Deneyimlerini Oda Uzmanlık Kurullarında Paylaşmak İsteyen Üyelerimizin Dikkatine

0

Odamız tarafından, tekstil mühendisliği ve deri mühendisliği uzmanlık konularında Oda görüşü oluşturmak amacıyla Uzmanlık Kurulları oluşturulmuştur. Bu anlamda, mesleki deneyimini paylaşmak isteyen tüm üyelerimizin katılımına ihtiyaç duymaktayız.

Daha fazla üyemizin uzmanlık kurullarında yer alması, Oda olarak uzmanlık alanımıza giren her konuda daha katılımcı olarak görüş oluşturmamızı, daha doğru ve yerinde tespitlerle daha etkin olarak temsil edilmemizi sağlayacaktır.

Kurulların çalışma şekli: Uzmanlık kurulunu ilgilendiren bir konuda Oda görüşü istendiğinde veya Oda görüşünün oluşturulması gerektiğinde uzmanlık kurulu üyeleri ile iletişime geçilecek ve Odamıza gelen mevzuat ya da standart taslağı, uzmanlık kurulunun ilgileneceği konular dikkate alınarak ilgili üyelerimize e-posta aracılığıyla gönderilecek ve vakit ayırabilmeleri durumunda görüşleri yine e-posta ile istenecektir.

Uzmanlık kurulu üyelerinden gelen cevaplar ve görüşler Oda Merkezi tarafından derlenerek ilgili konuda Oda görüşü oluşturulacaktır.

Oda Uzmanlık Kurullarının  ilgileneceği konular aşağıda özetlenmektedir:

A) STANDARTLARLA İLGİLİ KONULAR: TSE taslak standartlarına ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından hazırlanan meslek standartlarına görüş bildirmek üzerine çalışma yapan kurul.

1)Lif ve İplik Teknolojisi

2)Kumaş Teknolojisi (Dokuma, Örme, Dokusuz Yüzey)

3)Terbiye Teknolojisi (Boya-Baskı, Bitim işlemleri, Kaplama vb)

4)Konfeksiyon ve Hazır Giyim

5)Deri Üretimi

6)Deri Konfeksiyon ve Hazır Giyim

7)Ayakkabı Üretimi

B) MESLEKİ ÇALIŞMA KOŞULLARIYLA İLGİLİ KONULAR: İşçi sağlığı ve iş güvenliği, çalışma saatleri gibi konularda çalışma yapan kurul.

C) TEKSTİL VE DERİ SANAYİSİNİN ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ETKİLERİYLE İLGİLİ KONULAR: Sektörün çevreye etkileri ve bu konuda çıkan mevzuatlar hakkında çalışma yapan kurul.

D) GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET (İTHALAT/İHRACAT) MEVZUATIYLA İLGİLİ KONULAR: Bu konuda çıkan mevzuatlar üzerine çalışma yapan kurul.

Uzmanlık kurullarından bir veya birkaçına girmek istemeniz durumunda kurul ismini belirterek tmo@tmo.org.tr adresi üzerinden Oda Merkezimize dönmenizi rica ederiz.

Oda Merkezi irtibat:

Büro Görevlisi: Gaye UYSAL

Telefon: 530 418 1868 Faks: 232 462 7648

Paylaş

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.