KTM-2016 28-30.Nisan .2016

0

 

KTM 2016 fuarı…….. 28-30 nisan 2016

‘’KTM2016 Tekstil Makine Şovu ve Uluslar Arası Tekstil Zirvesi’’

İkinci kez gerçekleştirilecek KTM 2016 Tekstil Makine Şovu, KTM 2014 Tekstil Makinaları Şovu konumu itibari ile kısa zamanda önemli bölgesel organizasyonlar arasında yer aldı. Tekstil ve Konfeksiyon üretimin kalbinin attığı Adana, Osmaniye, Gaziantep, Niğde, Kayseri, Malatya, Şanlıurfa ve Adıyaman’ın buluştuğu nokta olan Kahramanmaraş, bu nitelikte bölgesel bir organizasyon için merkez konumunda bulunuyor Başta Almanya olmak üzere Belçika, Çin, Fransa, Japonya, İsviçre, İtalya, İspanya, İngiltere, Hindistan, Kore ve Tayvan’lı makine üreticilerinin katılım için rezervasyon yaptırdığı organizasyon sırasında B2B İş görüşmelerinin ve anlaşmalarını gerçekleştirilmesi planlanıyor. KTM2016 ile eş zamanlı olarak Kahramanmaraş sanayi ve ticaret odası tarafından ‘3.Uluslararası Tekstil Zirvesi’ sempozyumu düzenlenmesi planlanıyor. Geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı himayesinde gerçekleşen Uluslararası Tekstil Zirvesi Büyük ilgi görmüş, sempozyumu sektörden 750 kişi takip etmişti                                                                            .fuar2fuar2

KAHRAMANMARAŞ’DA TEKSTİL SEKTÖRÜ
Tekstil sektörü, Kahramanmaraş ili ekonomisinde öne çıkan en önemli sektörlerden birisi olmaya devam ediyor. Özellikle teknoloji ve kalitede ulaşılan nokta ile Türkiye standartlarının üstüne çıkan sektör dünya tekstil pazarlarında teknolojik olarak ve kalite bakımından rahatça rekabet edebilecek seviyeye çıkmış durumda. Bu bakımdan, uluslararası bir hammadde merkezi haline gelen kent, bölgesinde ve ülkede tekstil sanayinde gelişerek yüksek döviz girdisi sağlıyor. Akdeniz Bölgesinin doğusunda verimli topraklar üzerinde yer alan Kahramanmaraş son 30 yılda gerçekleştirdiği sanayi adımları ile 85 işletmede yılda 500 bin ton iplik üretiyor.

Kahramanmaraş komşu iller haritası
Türkiye’nin toplam iplik üretiminin yüzde 30’luk Her zaman yeniliklere ve ilklere öncülük eden Kahramanmaraşlı tekstilciler Türkiye’de bir ilke imza atarak, Better Cotton üretimine başladılar. Son dönemde sürdürülebilir ve orpayını üreterek önemli tekstil üretim merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş, tekstilde yakalanan bu başarıyı sürdürmek istiyor. Yılda ortalama 500 bin ton iplik üretimi yapılan kentte, yaklaşık 25 bin kişi tekstil sektöründe istihdam ediliyor. Kahramanmaraş’ta bulunan 26 dokuma fabrikası ise kumaş olarak yılda 155 milyon metre, denim olarak da 48 milyon metre üretim kapasitesine sahip durumda. Tekstil ve konfeksiyon sektörünün bir diğer alt başlığı örgü ve kumaş alanında bulunan 43 firmanın yılda 113 bin ton üretim kapasitesi bulunuyor. Çırçır alanında ise bulunan 47 firmanın yılda 26 bin ton üretim kapasitesine sahip olması dikkat çekiyor. Bölgedeki diğer faaliyet alanları ise boya-kasar fabrikaları başlığı altında iplik boyada ganik tekstil üretiminin önem kazandığı Maraş’ta, belirlenen pilot bölgelerde pamuk yetiştirmeye başlandı.

Kahramanmaraşlı tekstilciler, üretirken doğaya zarar vermemek,yıllık 14 bin, elyaf boyada 3 bin, örgü boyada 52 bin, kumaş boyada 67 bin, örgü baskıda 12 bin, kumaş baskıda 5 bin, örgü kaşarda 45 bin ve kumaş kaşarda da 40 bin ton üretim kapasitesi bulunuyor. Bu veriler, sektörün ilin üretim, istihdam ve ihracatında önemli bir yerinin olduğunu dolayısıyla ilin ekonomik kalkınmasında sürükleyici sektörlerden birisi olarak görülebileceğini gösteriyor. Son yıllarda ihracatını yaklaşık 800 milyon dolara çıkartan Kahramanmaraş’ın ihracatının yüzde 86’sını tekstil sektörü oluşturuyor. Kentte yaklaşık 270 firma tekstil ve konfeksiyon alanında hizmet veriyor. Yapılan araştırmalar, ilde faaliyet gösteren firmaların yüzde 55’i küçük ve orta ölçekli iken yüzde 45’i de büyük ölçekli firma olduğunu gösteriyor. Büyük bir kısmının anonim şirket yapısında olduğu, firmaların kapasite kullanım oranlarının oldukça yüksek olduğu gözlemleniyor.

Ayrıca bu firmaların yüzde 72 gibi büyük bir kısmı üretim teknoloji düzeyleri yüksek firmalar olarak yer alıyor. Kent gelişmekte olan tekstil sektörü ile ihracatta büyük söz sahibi. Sektör bugün doğaya dost üretim yapmak ve yapılan tüm bu çalışmaların sürdürülebilir olmasının ana koşul olarak benimsendiği Better Cotton uygulamasında, hem son dönemde uluslararası piyasadan gelen talepleri karşılayıp, hem de Hindistan, Brezilya ve Pakistan’a bağımlı olmadan doğaya dost üretim yapabilmek için bu uygulamayı başlatmaya karar verdiler.

Better Cotton sayesinde Maraş’ta üretilen pamuğun hem kalitesi artacağını, hem de dünyada yeni pazarlar kazanacaklarını belirten Kahramanmaraşlı tekstilciler, bu çalışmaların ışığında, BCI’nin Kahramanmaraş’ta bir operasyon birimi kurmasını da hedefliyorlar. Bu sayede Kahramanmaraş’ın tekstilin kalbi olduğu tescillenmiş olacak.

Better Cotton Initiative (BCI) nedir?

Dünya çapında milyonlarca çiftçinin daha sağlıklı koşullarda pamuk üretmesini sağlamak için oluşturulmuş gönüllü bir program. Sektörün geleceğini garanti altına almak için 2005’te “Better Cotton Initiative” (BCI) adlı İsveç kökenli ticari amaç gütmeyen bir konsey kuruldu. Konsey, pamuk tedarik zinciri ve ilgili paydaşlarla işbirliği yaparak küresel pamuk üretimini çevresel, sosyal ve ekonomik anlamda sürdürülebilir kılmayı ve uzun vadede bu üretim kalitesini tüm dünyaya yaymayı kendine ilke edindi. Aynı zamanda küçük ve büyük pamuk çiftçileri için sosyal ve ekonomik faydaları iyileştirmeye çalışıyor. Bu girişim bölgesel koşullara bağlı olarak pamuk üretimiyle ilgili oldukça fazla konuyu gündeme getirerek pamuk üretiminin önemli negatif etkilerine işaret etmeyi hedefliyor.

Devamlı iyileştirme eylemlerinin daha fazla alana yayılması için belli bölgelerde mücadele ediyor. Bölgelere özgü strateji ve araçlarla uygulanan küresel prensipleri ve kriterleri oluşturmak BCI organizasyonunun yaklaşımını oluşturuyor. BCI uygulama stratejilerinin etkisini ölçmek için de bölgesel tabanlı göstergelerin kullanılması hedefleniyor. 99 ülkeye ihraç yapıyor ve bu ülkeler arasında İtalya, Almanya ve İspanya ilk sıralarda yer alıyor. Küreselleşme zorunluluğunun farkında olan üreticiler ihracata yönelmenin bilincinde hareket etmeye çalışıyorlar.

Kahramanmaraş’ta üretimlerinin büyük bölümünü ihraç eden işletmeler, ihracatla kazandıkları dövizle yatırımlarına devam ediyor. Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesinde, bölge ekonomisine katkı sağlamak amaçlı çalışmalar devam ediyor. Bölgede 560 milyon dolarlık tamamlanan yatırımın yanı sıra 200 milyon dolarlık da devam eden yatırım bulunuyor. Boş arsanın kalmadığı organize sanayi bölgesine ek olarak Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde 532 hektarlık bir alana İkinci Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi kurulması çalışmaları devam ediyor.

ORGANIZASYON

Paylaş

Yorum Bırakın